Company Logo

Uwaga

 

Z okazji 10 -lecia UTW Pyrzyce w dniu 20 maja 2015r. odbyła się sesja popularno-naukowa pod patronatem starosty pyrzyckiego Kazimierza Lipińskiego. Sesję poprowadził Jerzy Goclik w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Sesję rozpoczęła powitaniem gości i członków prezes Zenobia Walczak. Tematem wiodącym była "Rola seniorów w utrwalaniu dziedzictwa kulturowego Ziemi Pyrzyckiej". W drugiej części sesji słuchacze podzielili się wspomnieniami i refleksjami.
Program szczegółowy w formie krótkich wykładów przy kawie, herbacie i słodyczach był następujący:

  • prof. Bogdan Matławski –Polskie dziedzictwo kulturowe na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku. Rola Seniorów w jego podtrzymywaniu i upowszechnianiu.

  • mgr Kazimierz Lipiński Starosta Pyrzycki - Rola Uniwersytetu Trzeciego Wieku w umacnianiu tradycji kulturowych Ziemi Pyrzyckiej.

  • mgr Teresa Jasińska – UTW, jako forma przedłużenia aktywności społecznej i intelektualnej seniorów.

  • mgr Stanisław Januszewski – Działalność UTW w Stargardzie dla integracji lokalnej społeczności.

  • mgr Jadwiga Rzepiak - Wkład UTW w Pyrzycach w popularyzację literatury w lokalnym społeczeństwie.

  • dr Maria Ziarkowska - Nordic Walking jako atrakcyjna forma aktywności seniorów. Zaproszenie do Przelewic.

  • mgr Jerzy Goclik - Lektury słuchaczy UTW Pyrzyce.

Spotkanie to było bardzo interesujące, zaproszeni goście w ciekawy sposób zaprezentowali swoje tematy. Czas minął szybko w bardzo miłej atmosferze.

 


 

Prezentacja wybranych utworów słuchaczy UTW z okazji obchodów 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku a Kaplicy Św. Ducha. Swoje utwory prezentowli Jadwiga Rzepiak, Stanisława Rybka, Jerzy Goclik, Józef Kędziora, Józef Majewski.

 

 

 


 

Nasz dąb burgundzki „ Student”

Rok 2015 jest rokiem jubileuszu 10-lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W dniu 21 marca 2015 r w pierwszym dniu wiosny, w ramach inauguracji i upamiętnienia tego wspaniałego dla nas jubileuszu został posadzony dąb burgundzki. Drzewko zostało podarowane nam przez Panią Marzenę Podzińską – Burmistrz Pyrzyc, która wraz ze Starostą Pyrzyckim Panem Kazimierzem Lipińskim i słuchaczami UTW uczestniczyła w tej małej uroczystości. Matką chrzestną drzewka została koleżanka Irena Gałkowska, która wymyśliła dla niego imię „ STUDENT”. Ochrzciła go słowami: „Nadaję ci imię STUDENT! Bądź dumny! Jesteś najmłodszym studentem w Polsce i życzymy ci abyś został najstarszym w świecie. Rośnij zdrowo i studiuj przez wieki!” Mimo pochmurnej pogody atmosfera wśród uczestników była gorąca. Do zobaczenia za rok, w pierwsze urodziny naszego małego STUDENTA.

 


 

W dniu 10 marca 2015 roku sekcja Literatury Historii i Sztuki Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspólnie z Pyrzycką Biblioteką Publiczną zorganizowały „Spodkanie z wierszem i pieśnią Powstania Warszawskiego”. Główną ideą spotkania było przekazanie postawy mieszkańców Warszawy poprzez utwory i pieśni poetów. W spotkaniu uczestniczył Starosta Pyrzycki Kazimierz Lipiński, uczniowie Publicznego Gimnazjum, słuchacze UTW oraz zgromadzeni Pyrzyczanie. Powstańcze pieśni walczącej Warszawy śpiewali organizatorzy i licznie zgromadzona publiczność.


 

Zmiana adresu 1

 


DŹWIRZYN - listopad 2014

Zwarta nasza grupa cała po raz drugi do Akces Medical Spa w Dźwirzynie się wybrała. Na turnusie rehabilitacyjnym od 29.11.2014 – 06.12.2014r. z dużą ilością i różnorodnością zabiegów miło i zdrowo spędzaliśmy czas. Pogoda i wspaniała atmosfera w całej grupie dopisywała nam w ciągu naszego turnusu. Wolny czas spędzaliśmy na zabawie i długich spacerach nad morzem, szczególnie miły spacer pod hasłem ,,pożegnanie z morzem". W Akcesie wszyscy byli bardzo mili. Postanowiliśmy, że w miesiącu kwietniu 2015r. wybierzemy się po raz kolejny aby poprawić nasze zdrowie. Z mocno naładowaną energią i super humorami wróciliśmy do Pyrzyc.


 

DNI SENIORA

W dniu 06.11.2014r. w Pyrzyckim Domu Kultury odbyły się kolejne Dni Seniora, którego współorganizatorami była Publiczna Biblioteka z Burmistrzem Pyrzyc oraz naszą sekcją literatury, kultury i sztuki (UTW).

Uroczystość prowadzili Maria Halina Kozłowska i Józef Majewski. Po wystąpieniu Burmistrza Jerzego Marka Olecha wystąpiły dzieci z przedszkola nr 4 w Pyrzycach śpiewając i tańcząc. Sekcja tańca towarzyskiego Flesz przy PDK w Pyrzycach zaprezentowała nam osiem różnych tańców w tym tango i walc. Występy były przeplatane wierszami recytowanymi przez słuchaczy UTW sekcji literatury, które uświetniły całość uroczystości. Na zakończenie wszyscy uczestnicy odśpiewali piosenkę ,,Polskie kwiaty


 

Jubileusz 50- lecia pożycia małżeńskiego świętowali w październiku 2014 r. nasi studenci - jubilaci Jadwiga i Wojciech Siatczyńscy. Z tej okazji w dniu 05 listopada podczas wykładu jubilaci wraz z kwiatami otrzymali wiele życzeń od koleżanek i kolegów z UTW.

Jadziu i Wojtku

Wieniec szczęścia Was oplata

za przeżyte wspólnie lata.

Serca miłość połączyła

wspólną drogę nakreśliła.

Złote gody już za Wami

Brylantowe, tuż u bramy.

Wszyscy pięknie się kłaniają

i życzenia Wam składają

zdrowia, pomyślności

i rodzinnej miłości.

Żyjcie długie lata

dzielcie radości i znoje

razem we dwoje.

                                                      Wiesława Mogielska

 


 

Z historią na TY.

 

W dniu 15.05.2014 r. liczna grupa słuchaczy UTW w Pyrzycach udała się na jednodniową autokarową wycieczkę. Po raz kolejny i jak zawsze w takich wojażach przewodniczył nam Pan prof. Edward Rymar.

 

Trasa wycieczki wiodła przez miejscowości Danków, Strzelce Krajeńskie, Dobiegniewo, Mierzęcin, Bierzwnik (Opactwo Cystersów), Choszczno, Pyrzyce.

 

Widok miejscowości Danków zaskoczył nas swoim pięknym położeniem między dwoma jeziorami w Puszczy Gorzowskiej. Poza dziedzińcem folwarcznym, zwiedzaliśmy mauzoleum, podziwialiśmy dobrze zachowaną bramę wjazdową. We wnętrzu miejscowego kościoła oglądaliśmy elementy pierwotnego wystroju, które zostały zachowane w dobrym stanie.

 

W miejscowości Strzelce Krajeńskie wędrowaliśmy wzdłuż pięknie utrzymanych murów obronnych z licznymi basztami.

 

Turystyczną atrakcyjnością jest brona w Bramie Młyńskiej, zrekonstruowana w 2012 r. a wykonana według historycznych opisów.

 

Na dalszej trasie wycieczki zwiedzaliśmy w dużym skupieniu Oflag II C Woldenberg – niemiecki obóz jeniecki w miejscowości Woldenberg – obecnie Dobiegniewo, przeznaczony dla oficerów Wojska Polskiego (oflag) i ich ordynansów istniejący podczas II wojny światowej.

 

Aby odetchnąć pięknem natury ruszyliśmy do kolejnej miejscowości – Mierzęcin. Spacerowaliśmy tam po kompleksie wypoczynkowym oglądając Pałac wraz z folwarkiem, jedną z największych w Polsce winnicę oraz stadninę koni. Zachwytem urzekły na zjawiskowe ogrody w stylu angielskim i japońskim.

 

Korzystając ze słonecznej pogody chwile wypoczynku spędziliśmy przy posilaniu się grochówką z wkładką.

 

Następna miejscowość, którą odwiedziliśmy był Bierzwnik a w nim Klasztor Cystersów. W pełni podziwu dla zbudowań klasztornych, powoli kończyliśmy swoją wycieczkę wracając do domu. Zadowoleni i w dobrym samopoczuciu szczęśliwie zakończyliśmy jednodniową wycieczkę.

 

Panu prof. Edwardowi Rymarowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przekazanie w ciągu całego dnia tak dużej wiedzy historycznej.

 

Zarząd UTW

 

 

 


 

" O PAPUSZY PRAWIE WSZYSTKO"...
Tak było 18 marca br. w Pyrzyckiej Bibliotece, gdzie odbyła się wieczornica poświęcona kobiecie, która miała odwagę być sobą. Była nią poetka cygańska Bronisława Wajs-zwana PAPUSZĄ.
Członkowie Sekcji Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach w chronologiczny sposób przestawiali biografię poetki.
Życie taboru cygańskiego autorki wiernie przybliżał Jerzy Ficowski-literat zaprzyjaźniony z Papuszą. To on przetłumaczył pierwszy tomik poezji cygańskiej. Twórczość poetki często była inspiracją do muzycznej oprawy jej tekstów.
" WIDZIMY TAK SAMO, A ŻYJEMY INACZEJ "- tak mawiała ta wyjątkowa kobieta.

W rytmach cygańskiej melodii...Jedno jest niebo dla wszystkich, i jedno jest słońce nad nami.... zakończył się wieczór wspomnień romskiej poetce.

 Zarząd UTW


 

"W AKCESIE BYŁO CUDNIE"
Zwarta nasza grupa cała
Do Dźwirzyna się wybrała
"Akces" lampką wina nas powitał
Miły lekarz o zdrowie zapytał.
Wybór zabiegów był szeroki

I na barki i na boki
Basen,sauna i dżakuzji
Zdrowotności naszej służy
Stołówka nas rozpieszczała
Dania smaczne serwowała
Wszyscy byli bardzo mili
WARTO DOŻYĆ TAKIEJ CHWILI.


Ta radosna twórczość naszej koleżanki Wiesi M oddaje nastrój i aurę w jakiej przeżyliśmy w Dźwirzynie 7 dni turnusu rehabilitacyjnego(15-22 /03/2014).
Naładowaliśmy akumulatorki.
Pełni uśmiechu,zdrowia i radości wróciliśmy do Pyrzyc, by z wiosenną energią realizować dalej założony, Plan Stowarzyszenia i na piątkę zakończyć Rok Akademicki 2013/14.

O czym uprzejmie donosi
Zarząd UTW


 

23.06.2013r. w Pyrzycach na Placu Ratuszowym odbył się festyn charytatywny zorganizowany na rzecz rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru jaki miał miejsce 15.06.2013r.

Festyn otworzył polonozem występ w wykonaniu naszych słuchaczy.

 

 


 

 

    Zespół Wokalny „Seniorita” w roku 2013 świętuje 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 07 czerwca 2013 r. na scenie Pyrzyckiego Domu Kultury odbył się uroczysty koncert, który Polonezem rozpoczęła Sekcja Taneczna naszego UTW.

           

 


 

              Z okazji „ Dnia Działacza Kultury” Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech w dniu 04 czerwca 2013 r. zaprosił na spotkanie działaczy kultury naszej gminy i na ręce pani Prezes UTW przekazał z tej okazji życzenia.

Dzień działacza kultury

 


 

         Spotkania z poezją Wisławy Szymborskiej.

Sekcja Literatury, Sztuki i Historii wspólnie z młodzieżą Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach z inicjatywy Burmistrza Pyrzyc Pana Jerzego Marka Olecha i Pani Anny Łuszczyk Dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury wyjechała na spotkania z mieszkańcami Żabowa, Krzemlina i Brzeska. Nasi „aktorzy” pięknie i ze swadą przedstawili życiorys i twórczość naszej poetki noblistki Wisławy Szymborskiej. 

Rady Sołeckie w/w miejscowości były bardzo gościnne, zostaliśmy poczęstowani pysznymi ciastami własnego własnego wypieku i kawą.

Pan Jerzy Marek Olech - Burmistrz Pyrzyc za zaangażowanie słuchaczy UTW przysłał podziękowanie.

DSC 0992

 


  

"MUSICIE BYĆ SILNI MIŁOŚCIĄ, KTÓRA WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY,

WSZYSTKO PRZETRZYMA, TĄ MIŁOŚCIĄ, KTÓRA NIGDY NIE ZAWIEDZIE"

Papież Jan Paweł II

Jubileusz 50- lecia pożycia małżeńskiego świętowali w kwietniu 2013 r. nasi studenci - jubilaci Maria i Stanisław Chilińscy.

Z tej okazji w dniu 10 kwietnia podczas wykładu jubilaci wraz z kwiatami otrzymali wiele życzeń od koleżanek i kolegów z UTW.

Drodzy złoci jubilaci!

Jeszcze raz życzymy abyście dalej szli przez życie trzymając się mocno za ręce, zawsze uśmiechnięci, zawsze razem, zawsze pewni swoich uczuć.

Los niech Wam sprzyja, niosąc powodzenie. Szczęśliwej podróży do kolejnych jubileuszy!

        


 

         W dniu 9 lutego br. nasz kolega, honorowy Prezes Zarządu pyrzyckiego UTW Józef Kędziora obchodził 80-te urodziny. Z tej okazji na wykładzie otrzymał od nas wraz z kwiatami wiele życzeń, przede wszystkim zdrowia i wielu jeszcze lat pracy dla Uniwersytetu. Koleżanka Wiesia Mogielska z tej okazji napisała jubilatowi Józefowi wiersz, który odczytała wraz z życzeniami.

 

         Drogi Jubilacie jeszcze raz życzymy Ci prawdziwych przyjaciół, niewyczerpanych pokładów energii uśmiechu na co dzień i niezmiennie zielonego światła.

 

WSZYSTKIEGO DOBREGO.

 

         Jubilat podziękował wszystkim swoim wierszem „Kiedy czas i lata...” 

 

 


 

W dniu 8 lutego 2013 r. odbyło się szkolenie Zarządu naszego UTW nt. Rachunkowość Organizacji Pozarządowych - prawidłowego prowadzenia spraw finansowych i księgowych w naszym stowarzyszeniu. Szkolenie przeprowadziła Pani Anna Król-Błażejewska. 

  

 

Jak to się zaczęło?

 

Nasze początki.

        Inicjatorami zorganizowania pyrzyckiego " uniwersytetu dla dorosłych" byli Józef i Teresa Kędziorowie i Maria Prasałek, którzy w latach 2004 - 2005 dojeżdżali do Stargardu Szczecińskiego by uczestniczyć w zajęciach już istniejącego tam Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

        Po dyskusjach i przemyśleniach doszli do wniosku, że należy rozważyć powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach. Zadania tego podjął się Józef Kędziora.

O swoim zamiarze poinformował ówczesne władze administracyjne miasta tj. Burmistrza Pana Kazimierza Lipińskiego i wiceburmistrz Panią Teresę Jasińską. Odbyło się spotkanie, które zaowocowało pełną akceptacją i zapewnieniem o stałym wsparciu i daleko idącej pomocy w organizacji Uniwersytetu.

        Powołano tymczasowy komitet założycielski w składzie: Józef Kędziora, Zenobia Walczak, Barbara Raczyńska, Danuta Maciszewska i Edwin Nickel, którego zadaniem było rozpisanie ogłoszeń o naborze do UTW, przygotowanie wymaganych dokumentów prawnych, rejestracji stowarzyszenia itp.

        I tak przy ogromnym zaangażowaniu w/w osób i nieocenionej pomocy Burmistrza Kazimierza Lipińskiego i wiceburmistrz Teresy Jasińskiej w dniu 25 października 2005 r. podczas inauguracji roku akademickiego 2005/2006 po raz pierwszy zabrzmiał hymn studencki "Gaudeaamus igitur" w wykonaniu zespołu Poetica pod dyrekcja Pani Łucji Szutkowskiej.

        75 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach rozpoczęło swoją edukację w 6 sekcjach.

W skład Zarządu na pierwszą trzyletnią kadencję w październiku 2005 r. wybrano:

Józef Kędziora - prezes

Zenobia Walczak - wiceprezes

Edwin Nickel - wiceprezes

Barbara Raczyńska - sekretarz

Irena Sroka - skarbnik

Członkowie: Danuta Maciszewska, Astrid Czarnecka, Danuta Staniecka, Danuta Lisowska.

Komisja Rewizyjna: Gabriela Samoćko, Józef Sadłoń, Maria Prasałek.

        Na inauguracji pierwszego roku akademickiego Prezes Józef Kędziora powiedział: " Powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach to nowy zapis dla kronik Pyrzyc i ziemi pyrzyckiej" .

        Dowodem, że powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku było potrzebne i dostrzeżone przez władze Pyrzyc było otrzymanie w styczniu 2006 r. z rąk Burmistrza Kazimierza Lipińskiego gratulacji i podziękowań wraz z statuetką "PYRZYCZANKA" za działalność edukacyjną osób 50+ oraz integrację międzypokoleniową w społeczności Gminy Pyrzyce.

 

Zenobia Walczak i Józef Kędziora

 

Nasze dane

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Plac Ratuszowy 1

74-200 Pyrzyce

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 853-147-46-28

REGON: 320212674
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.